Ateliér Jiřího Trnky

Snad každý z nás zná ilustrátora, sochaře, ale i loutkaře Jiřího Trnku. Byl to plzeňský rodák, který vytvořil postavu Hurvínka. Letos v rámci projektu Evropské hlavní město kultury Plzeň 2015 můžete navštívit Ateliér Jiřího Trnky, který se nachází na plzeňském náměstí, anebo Trnkovu Zahradu v Západočeském muzeu.

Výstava začíná autoportréty, které vyjadřují sebevědomí a vnitřní sílu. Každý z nich je poněkud jiný, i když je na obrazech stále Jiří Trnka. Můžeme na nich vidět jeho mladou tvář, která postupně dospívá a s každým obrazem stárne. Jiří Trnka se také nechal inspirovat příběhy od Williama Shakespeara a podle nich vytvářel dekorativní loutky (např. Romea a Julii, Hamleta, Macbetha, Merkucia), které na výstavě také spatříme. Samozřejmě se inspiroval i mnoha dalšími autory. Dále jsou na výstavě ilustrace Jiřího Trnky z pohádkové knížky Broučci od Jana Karafiáta. Ilustroval i Pohádky bratří Grimů nebo Prince Bajaju. A protože se Jiří Trnka věnoval především dětským ilustracím, skvěle si rozuměl s Františkem Hrubínem, kterému skoro celý jeho život ilustroval knihy. Často také maloval krajinu. Většinou to byla krajina Plzeňska, odkud pocházel. Ke zhlédnutí tam byla i malá ukázka oblíbené dětské pohádky Dobrý voják Švejk v loutkovém podání Jiřího Trnky.

A co nejvíce zaujalo nás? Velmi mile nás překvapila možnost vytvořit si vlastní film. Bylo to originální a zábavné. Dále nás také pobavil písek, na kterém se promítaly známé ilustrace Jiřího Trnky. Aby byly vidět, museli jsme všechen písek shrabat na jednou velkou hromadu. Ateliér Jiřího Trnky se nám líbil a můžeme ho všem jen doporučit. Opravdu stojí za zhlédnutí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *