Shōko Kanazawa a její tušový svět

Shōko Kanazawa a její tušový svět je jedinečná světová výstava kaligrafií, která se dostala až k nám do Plzně v rámci Japan festu. K vidění byla v Západočeském muzeu ve dnech 11. 9. – 11. 10. 2015. Během výstavy jste mohli zhlédnout i krátký film, díky kterému jste se seznámili s působivým životním příběhem této ženy.

Shōko se narodila v roce 1985. Po jejím narození lékaři bohužel zjistili, že trpí Downovým syndromem. Tento syndrom se projevuje různými příznaky jako například zploštěním hlavy, nevýraznými rysy, malými ústy, poruchou motoriky anebo sníženou plodností. Už když byla Shōko malá, tak se ve svých pěti letech s pomocí matky začala věnovat kaligrafii. Ve 14 letech jí potkala nepříjemná událost a tou byla smrt otce, což Shōko velmi zasáhlo, neboť svého otce opravdu milovala. A právě od té doby, vždy než začne psát, se modlí ke svému otci a přeje si, aby její dílo dosáhlo úspěchu a povedlo se jí.

„Když Shōko začne psát, vše ostatní přestane existovat. Nedá se zastavit. Když jí neposunu papír dost rychle, je schopna pokračovat v psaní na podlaze, náboj, který skrze ni proudí, člověk není schopen zastavit. Obří pětatřicetikilový štětec křehká Shōko normálně sotva uzvedne – jakmile ale začne psát, jeho tíhu vůbec nevnímá“, říká Yasuko Kanazawa, maminka a asistentka Shōko. Kdo ví, jestli mezi ní a otcem existuje nějaká síla, která Shōko dodává tu nespoutanou energii v psaní kaligrafií.

Ale mezi její záliby nepatří jen kaligrafie, ale také vaření a poslech hudby. Především Michaela Jacksona, kterého Shōko doslova zbožňuje. A i přes to všechno, co ji v životě potkalo, se Shōko stala učitelkou v oboru kaligrafie a je inspirací mnoha lidí. A kdyby třeba říkali, že to není pravda, tak se stala alespoň inspirací pro nás!

One thought on “Shōko Kanazawa a její tušový svět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *