Plzeň se připravuje na největší událost posledních let. Přípravy na Náměstí Republiky jsou v plném proudu

Tento víkend čeká město Plzeň slavnostní zahájení EHMK 2015. Program začíná již 16. 1. Sousedskými a architektonickými procházkami, celosvětovou oslavou narozenin umění Art’s Birthday v Papírně a vernisáží výstavy Na plzeňské paletě v Domě hudby. Končit bude 18. 1. akcí Setkávání, Sousedskými procházkami či večerním koncertem skupiny Mandrage. To nejlepší si však organizátoři připravili na sobotu.Sobotní program začne již v 10 hodin otevřením výstavy Ateliér Jiřího Trnky v Galerii města Plzně. Pokračovat bude veselicí na nádvoří Plzeňského Prazdroje. Ožije také sadový okruh, ve kterém nejenže budou k dispozici občerstvení a toalety, ale chybět nebude ani bohatý kulturní program. Před Měšťanskou besedou bude také vznikat ledový bar plzeňského umělce Františka Bálka.

Nejočekávanější moment, Symfonie zvonů, započne v 17:30 na Náměstí Republiky. „Evropa stojí na společných židovsko-evropských kořenech. Myslíme, že je důležité tyto kořeny vyzdvihnout a pomoci k tomu mají právě zvony, které na katedrále přes 70 let chyběly.“, zdůrazňuje Mons. František Radkovský. Plzeňské zvony se rozezní v sobotu 17.1. v 18:00 hod. a nebudou to jediné rozeznělé zvony Evropy. Na výzvu plzeňského biskupství se z české kotliny k nim připojí České Budějovice, Praha, Hradec Králové, Olomouc a Ostrava. Pozadu však nezůstávají ani ostatní státy Evropy. Připojí se také Paříž (EHMK 1989), Glasgow (EHMK 1990), Stockholm (EHMK 1998), Helsinki, Praha (EHMK 2000), Linec (EHMK 2009), Essen, Pécs (EHMK 2010), Marseille a Košice (EHMK 2013). „Na zvony bylo vybráno kolem 9 000 000 korun. Ti, kteří zaplatili certifikát v hodnotě 10 000 korun, jsou vyryti na zvonech. Ti, kteří si certifikát nestihli koupit dřív, než byly zvony vyrobeny, budou spolu s ostatními na speciálních deskách.“, dodal Jan Janák. Na zvony přispěl například i David Dimitri: „Když jsem Davidovi ukazoval, jak si představuju, aby jeho vystoupení vypadalo, zeptal se mě: ‚A co je tohle?‘ a ukázal na zvony nad sebou. Celej nadšenej jsem mu vyprávěl, o co vlastně jde a David vyšel ven, vybral 10 000 a koupil si certifikát. No a teď si chce zkontrolovat, jestli jsme ho na ten zvon opravdu nechali vyrýt.“, zažertoval Petr Forman. Vystoupení Davida Dimitriho je totiž jedním z významných okamžiků zahájení. Slavný švýcarský provazochodec bude muset překonat na laně ukotveném mezi Františkánským klášterem a katedrálou sv. Bartoloměje vzdálenost 240 metrů. Dimitri zároveň přislíbil, že se ve švýcarském městě Winterthur přimluví za rozeznění zvonů i u nich.

O další strhující podívanou se postará skupina 3dsense, která měla na svědomí promítání na katedrálu sv. Bartoloměje v měsících říjen-listopad loňského roku. Videomapping, který budou moc lidé již tuto sobotu vidět, bude zatím největším u nás. Promítat se odehraje nejen na stěnu katedrály, ale také na okolní domy a dvě velká plátna. Jedná se o rozlohu přibližně 5000 m². A o co v promítání půjde? „Inspirací nám samozřejmě byly zvony a EHMK 2015. Chtěli jsme to ale udělat hlubší, podívat se do historie města. Z archivních záběrů jsme vybrali několik minut. Zbytek doplní kluci z 3dsense.“, upřesňuje Petr Forman.

Chybět nebude ani akrobatické představení. Choreograf Roberto Magro slibuje nevídanou show kombinací powertrackových prvků s trampolínou doprovázené skupinou tanečníků i vzácných hostů.

Po skončení hlavního programu na náměstí se bude pokračovat na desítkách míst v centru města. Těšit se můžete na živou i reprodukovanou hudbu, autorská čtení, večerní prohlídky výstav i muzeí, ochutnávky české i evropské kuchyně i výše zmíněný ledový bar.

Pořadatelé si kladou za cíl spustit zvony opravdu na čas, zároveň, aby se na náměstí vešlo co nejvíce lidí, budou veškeré toalety a občerstvení umístěny v sadovém okruhu. Pokud se chcete vyhnout zdlouhavému čekání na slavnostní zahájení, doporučujeme zpříjemnit si čas připojením se k jednomu ze čtyř průvodů (ulice U Prazdroje, ulice U Ježíška, Lochotínská ulice a náměstí T. G. Masaryka), jejichž příchod na náměstí je naplánován na čas. Jednotlivé průvody budou doprovázeny kulturními spolky, sportovci, historickými či alegorickými vozy a mnohým dalším.

Očekávaná návštěvnost je 50 000 lidí. Ti, kteří se na náměstí nevejdou, mohou sledovat přímý přenos v ulicích v sadech okolo centra díky 5 LED velkoplošným obrazovkám o celkové ploše 132 m². Záznam ze slavnostního zahájení bude také vysílán ČT2 v sobotu 17. ledna od 18:00.

A pro ty z vás, kteří nechtějí přijít o výjimečný videomapping, jedna dobrá zpráva na závěr – projekce se bude v několika dalších smyčkách opakovat po 19. hodině.

Tak co, potkáme se na náměstí?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *