Plzeň na náměstí navnadila na dlouho připravovaný rok 2015

Že se Plzeň stala pro rok 2015 Evropským městem kultury netřeba připomínat. V následujícím roce ji čeká přes 600 akcí. Ve svém 20 minutovém spotu jich představila alespoň 80. A na co se můžeme v novém roce těšit?

 Začněme tou nejpříjemnější zprávou. Jste-li držitelem Plzeňské karty, můžete zaplesat. Znamená to pro vás 20% slevu na vstupné na veškeré akce pořádané v rámci EHMK 2015 – a že je z čeho vybírat.

Vzpomínáte si například na francouzský kolotoč La Manége? Tak ten byl jen malou ochutnávkou toho, co vás v následujícím roce z francouzského cirkusového prostředí čeká. Vlajkový projekt Sezóna nového cirkusu s sebou přinese jména jako David Dimitri, Curque Trottola nebo soubor Bêtes de foire.

Pokud se vám líbilo promítání na katedrálu sv. Bartoloměje a rádi si do Prahy zajedete na Signal festival, zpozorněte. Plzeň totiž rozhodně nezahálí a ve spolupráci se zmíněným festivalem si pro nás připravila Festival světla. Ten bude probíhat koncem února.

Další zajímavou akcí, kterou má Plzeň 2015 na programu je Zen Plzeň – Město jako výstava. Cílem je upozornit na zanedbaná místa Plzně pomocí rozmanitých uměleckých forem. Od dubna do října 2015 se tak můžete těšit na postupné oživování celkem sedmi míst v Plzni.

Kontejnery k světu jsou další akcí, která je spolu se Zenem Plzeň součástí programu Veřejný prostor. Od začátku května do konce června na několika místech vyrostou kontejnery, které mají sloužit k hlubšímu sociálnímu, kulturnímu a politickému kontaktu. Organizátoři doufají, že několik kontejnerů najde uplatnění i do budoucna jako kavárna, klub či kino.

Plzeň však nezapomíná ani na děti. Od konce května do půlky června se budou moct děti ve věku od 8 do 15 let stát regulérními občany Plzně. Mini Plzeň 2015 město dětí tak svým mladším občanům nabídne možnost vyzkoušet si, jaké to je, řešit kulturní a politické problémy svého města a experimentovat s jeho fungováním.

Koncem června zase pro změnu vypukne festival 9 týdnů baroka. Festival barokní hudby a umění spolu s prohlídkou unikátních barokních míst proběhne na magických 9 lokalitách.

V rámci projektu Ladislav Stutnar – návrat se v Plzni v průběhu roku uskuteční také několik uměleckých výstav Sutnarových výtvarných i designérských děl.

Celý červenec se pak ponese ve jménu Divadelního léta pod plzeňským nebem. Divadelní open air nabídne Svojtkovu reprízu Goldoniho lháře či Taneční léto pod plzeňským nebem.

Jedna z nejvíce očekávaných akcí – Royal de Luxe – proběhne koncem srpna. Plzeň, jakožto město s dlouholetou loutkařskou tradicí, bude tři dny hostit gigantické loutky z dílny francouzského umělce Jeana-Luca Courcoulta, které budou putovat Plzní.

Těšit se můžete také na tradiční akce jako Jazz bez hranic, Animanie, Živá ulice, Festival Jeden svět, Slavnosti svobody či Apetit festival. Chybět nebudou ani každoroční akce spojené s aktivitou ZČU jako jsou například Arabfest či Týden hispánské kultury.

A pro všechny plzeňské fanoušky jak české, tak zahraniční hudební scény, má Plzeň opravdu výtečnou zprávu – další ročník Rock for People, nesoucí přídomek Europe, se kromě Hradce Králové bude odehrávat také v Plzni. Tuhle velkou událost budou hostit DEPO 2015 a Papírna.

Ovšem tou největší akcí příštího roku bude Slavnostní otevření města, které je naplánováno na 16. – 18. ledna 2015. V pátek se můžete těšit na výstavu Ateliéru Jiřího Trnky. Sobotní program zahájí akce Prameny. Ten nabídne možnost sejít se na jedné ze čtyř lokalit. Na každé z nich budete mít příležitost připojt se k jednomu ze čtyř mobilních průvodů. Sobotní podvečer zase rozezní nové zvony na katedrále sv. Bartoloměje. Večerní část programu bude tvořit akce s názvem Otevřená Plzeň, jejíž cílem je otevřít návštěvníkům nevšední a historická místa města. Vše za doprovodu hudby, zpěvu, tance, poezie či divadla. Neděle se pro změnu ponese ve znamení projektu Skryté město, ten vám nabídne možnost objevit zajímavé lokace. Celé Slavnostní zahájení ukončí koncert Mandrage v Divadle pod Lampou.

Za své dlouhodobé projekty Plzeň vyhlásila DEPO 2015, everfund.cz, Zaniklé a ohrožené kostely, PechaKucha a Open A.i.R.

My už teď víme, které akce určitě nevynecháme. A co vy – máte své kandidáty?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *