Galerie

Sousedská procházka – Věznice na Borech

Sobotního dopoledne 18.4.2015 jsme se zúčastnili akce nazvané Věznice na Borech aneb Pohnutou historií nejslavnější české věznice.

Touto procházkou, která byla připravena pro návštěvníky v rámci sousedských procházek Plzeň 2015, nás provázel historik Lukáš Paleček, jenž ve Věznici Plzeň pracoval v letech 2009 až 2013 jako úředník a podílel se na vytvoření stálé historické expozice ve vězení.
Sraz byl na malém parkovišti u zaniklé hospody U Darebáka. Tam, jak jsme se dozvěděli, proběhla poslední veřejná poprava u nás. Poté jsme se již přiblížili k hradbám borské věznice a postupně se seznámili s její historií. Dále o známých vězních, kteří tu pobývali v určitých časových období, z nichž mezi nejznámější patřil generál Heliodor Píka, který zde byl v roce 1949 oběšen. Mezi další známé vězně této věznice patřil i Alois Rašín a náš první porevoluční prezident Václav Havel, který zde byl vězněn v roce 1981.
Dále jsme se dozvěděli o hospodě, která bývala nedaleko věznice a kam chodili bachaři na pivo a odkud občas přinesli půllitr i svým svěřencům.
U hlavní brány věznice na nás již čekal pedagog věznice Mgr. Richard Rout, od něhož jsme získali hodně zajímavých informací o současných poměrech ve věznici. Dále naše procházka směřovala k dnes již neexistující železniční zastávce pro trestance u dnešní Borské přehrady, kde se odsouzení loučili se svobodou, posléze na zaniklý hřbitov vězňů v blízkosti věznice či na Pytlíkův park, jenž zde byl počátkem minulého století vybudován.
Pokud bude tato procházka znovu v nabídce sousedských procházek, můžeme ji vřele doporučit, protože byla opravdu hodně zajímavá a poučná. Na všech návštěvnících bylo vidět, že byli s procházkou a s výkladem hodně spokojeni.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *