Slavnostní zahájení – Pivovarník: Po stopách plzeňského piva

První den slavnostního zahájení Plzeň 2015 se kromě příprav na „velkou“ sobotu nesl také v duchu sousedských a architektonických procházek. Procházky jsou součástí projektu Skryté město a umožňují návštěvníkům i obyvatelům Plzně objevovat známá i dosud neznámá místa, která město nabízí. Projekt Skryté město si klade za cíl spojit historii města a životní příběhy obyčejných lidí, kteří zde žijí. Díky tomuto zajímavému konceptu vznikly komentované procházky, které návštěvníky poučí, i když se nejedná o žádné strojené výklady profesionálních průvodců. A právě tak tomu bylo i v případě pátečního Pivovarníka.

Já se na procházku vydávám v roli dobrovolníka Klubu strážných andělů, a tak moje směna začíná v Guest centru v Riegrově ulici, kde spolu s kolegyní dostáváme propagační materiály, dotazníky a další nezbytnosti pro naše hosty. Čekáme před vchodem a zanedlouho se začíná shromažďovat nemalá skupinka návštěvníků, kteří s námi na procházku vyrazí. Přichází také náš průvodce – pan Ladislav Bešťák. Že je Vám to jméno povědomé? Ano, pan Bešťák je jedním z nejznámějších mužů Plzeňského Prazdroje. V pivovaru strávil celých 52 let prací v bednářské dílně. Byl také dlouholetým mistrem poslední bednářské party ve střední Evropě. Tato fakta již dávají tušit, že budeme dnes v dobrých rukou.

Po krátkém úvodním slovu jsme připraveni a vydáváme se směrem k hotelu Central. Zde stával kdysi věhlasný hostinec U Zlatého orla, který hrál v historii plzeňského pivovarnictví klíčovou roli – byl zde totiž založen právovárečný výbor, díky kterému došlo i ke stavbě Měšťanského pivovaru. Po výkladu pokračujeme dále podél náměstí. Návštěvníci cestou zvědavě pokukují po dění vedle kostela, právě totiž probíhají zkoušky před slavnostním zahajovacím ceremoniálem. Před radnicí však všichni znovu soustředěně poslouchají pana Ladislava. Naše cesta dál směřuje Pražskou ulicí. Zde jsou návštěvníci upozorněni na restauraci U Salzmannů – nejstarší plzeňskou hospodu.

Procházíme teď Perlovou ulicí, až přicházíme ke slavnému Šenku Na Parkánu a přilehlému Pivovarskému muzeu. Po krátkém výkladu na nádvoří mohou návštěvníci nakouknout i do interiéru muzea a prohlédnout si tak část rozsáhlé expozice o plzeňském pivovarnictví. Po krátké zastávce se vydáváme dále. Naší další cílovou zastávkou je malý pivovar Groll. Návštěvníci vstupují dovnitř na malou prohlídku. Jedná se o minipivovar, který se specializuje na nefiltrované pivo, vařené podle původní receptury bez přidání chemie. Dominantou tohoto pivovaru jsou v restauraci umístěné měděné varné kotle vsazené do kachlových kamen, ve kterých se pivo vaří. Po zhlédnutí prostorů pivovaru dostáváme první ochutnávku a pokračujeme v naší cestě.

Procházka teď směřuje podél řeky Mže, Radbuzy, i kolem Štruncových sadů a nového stadionu. Snažím se předběhnout naší skupinku, abych pořídila pár fotek, a boty si přitom obaluji blátem. Pozoruji návštěvníky. Nadšeně si mezi sebou povídají – i ti, kteří se před tím neznali. Ještě se stihneme pokochat siluetou Vodárenské věže a již přicházíme na moderně vyhlížející most, který vede přímo do areálu Plzeňského Prazdroje.

Zde nás čeká prohlídka sklepů a bednárny, ale také krátké video a další ochutnávka. Poslední z uvedeného se těší velkému nadšení návštěvníků, a tak se naše procházka nemálo protahuje. S kolegyní lákáme hosty, aby nám vyplnili hodnotící dotazníky, a je vidět, že jsme zvolily správnou chvíli. Mnozí z návštěvníků procházku chválí a mně se do paměti vrývá především hodnocení jednoho pána: „Bylo to mnohem lepší než prohlídka cementárny.“ Nechápavě na něj hledíme a jeho manželka nám mile vysvětluje: „Víte, my jsme byli jednou na prohlídce cementárny a ono se tam hrozně práší, takže máte ten cementový prach úplně všude…no a když jsme vyšli ven, tak začalo hrozně pršet. No jen si to představte!“ Pobaveně vybíráme zbytek dotazníků a pomalu vyrážíme z podzemí zpět „na svět“. Procházka na nádvoří končí a my i návštěvníci se loučíme s panem Bešťákem a vyrážíme směrem domů, obohaceni mnoha informacemi o našem nejlepším pivu na světě.

Pokud Vás procházka po stopách historie plzeňského piva zaujala, můžete si ji díky aplikaci Skryté město projít i sami. Aplikaci jednoduše nainstalujete do svého smartphonu a můžete vyrazit. O správnou navigaci a výklad se postará virtuální postava pivovarníka Václava. A vězte, že další postavy a procházky budou postupně v aplikaci přibývat!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *