Proč jsem se přihlásil na žurnalistickou dílnu Plzně 2015?

Když se ve třídě objevila informace o žurnalistickém workshopu, nebral jsem ji moc vážně. Až poté, co mě oslovil učitel českého jazyka, jsem se o tuto možnost začal zajímat. I když se čtvrtek netvářil jako ideální den, rozhodl jsem se na nabídku kývnout, a tak jsem zaslal vstupní práci. Tou byla má reportáž z letního koncertu Metalliky v Praze. A právě to vede k jednomu z důvodů, proč jsem se přihlásil…

Skoro rok píši články, reportáže a recenze pro web metalista.cz. Tato aktivita se stala části mého vnitřního já. Práce redaktora, aspoň v té formě, do jaké ji znám, se mi líbí. Rád bych se ve svých znalostech zdokonalil a nabyl nové zkušenosti. Svou práci znám, presto však vím, že je na ní co zdokonalovat. A tak bych v rámci této dílny velmi rád poznal práci žurnalisty z jiného pohledu, než ji znám. Láká mě i nabytí nějakých teoretických znalosti, neboť teorie je to, co postrádám. Je části, která mi chybí, a rád bych jí získal.

Harmonogram, který jsme obdrželi se zdá být velmi zajímavý. Náplň, kterou nám tento workshop nabízí, je velmi pestrá a rozhodně bychom jí nezískali při běžném školním vzdělávaní. Kdyby se jednalo o kurz, nabyl by vysoké ceny. A tím se dostáváme k druhému, leč zásadnímu důvodu. Poznatky, které žurnalistická dílna nabízí, jsou poměrně cenné a presto nás nestojí nic. Je možné přát si něco víc, než vlastní zdokonalován, které stojí pouze zlomek času? Inu, to je správná otázka a také to, o co zde běží.

Žurnalistická dílna je pro mnohé z nás možností, jak si otevřít další pomyslné oči; oči do jiného světa, tedy žurnalistiky. Kdo ví, třeba se nakonec někdo vrhne vstříc tomuto řemeslu a jednou z příčin bude to, že již bude mít získané základní znalosti a především bude prověřen praxí. Články, kterými budeme přispívat na web, mohou některým z nás udělat jméno, především však budou zaujímat lidi – a to je naše práce. Vždyť podle našich příspěvků budou moci lidé truchlit nad tím, proč onou akci nenavštívili, či budou díky naší recenzi natěšeni na místo, které se chystají navštívit. Myslím, že to, co očekávám od workshopu je zcela jasné. Jsem rád, když má práce někoho zaujme a sám nakonec onen popisovaný subjekt navštíví či si jej zakoupí, ať je to nové CD či jen lízátko.

Doufám, že má očekávání nejsou příliš veliká. Snad si vyzkoušíme drezuru redakční práce, užijeme si exkurze a hosty, kteří nás přijdou zasvětit do konkrétních oborů. Myslím, že tato činnost je jistým budíkem našeho malého niterního žurnalisty. Zda-li bude mít tento žurnalista i jiné uplatnění, můžeme zjistit právě při této příležitosti; nechť se tedy věci dějí…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *